Nadleśnictwo Rybnik 32 422 23 72

Na drzewach znamy się najlepiej

Rodzaj sadzonek:Rozmiary sadzonek:

Kolekcja:

1 zł

49 zł

Dostępna ilość odmian: 245

Skontaktuj się z nami

32 422 23 72 rybnik@zagrodalesnika.pl
Zapraszamy na wirtualny spacer po zagrodzie

Zasady dobrego sadzenia

« powrót

Jak sadzimy drzewa i krzewy

Sadzenie drzew i krzewów to ważna czynność, od której zależy długowieczność sadzonki.

Sadzonki w doniczce

1. Zaczynamy od przygotowania odpowiedniego podłoża, zgodnie z wymaganiami roślin. Kopiemy dół dwa razy szerszy od średnicy bryły korzeniowej.

2. Najlepszą pogodą do sadzenia jest dzień pochmurny. Unikamy sadzenia gdy wieje silny wiatr oraz w południe gdy sadzonka jest narażona na palące słońce.

3. Sadzonki w doniczkach można sadzić o każdej porze roku, o ile ziemia nie jest zamarznięta.

4. Po wyjęciu sadzonki z doniczki należy ją jak najszybciej wsadzić do ziemi.

5. Sadzonkę zakopujemy na taką głębokość na jakiej rosła na szkółce.

6. Po posadzeniu ziemię należy delikatnie udeptać wokół rośliny, by nie pozostawić pustych przestrzeni wokół korzeni i obficie podlać.

7. Na koniec podciągnij lekko sadzonkę do góry i sprawdź, czy stawia opór. Jeśli tak to znaczy, że jest posadzona prawidłowo.

Drzewa i krzewy z odkrytym systemem korzeniowym

1. Odpowiedni czas na sadzenie drzew i krzewów z odkrytym systemem korzeniowym to wczesna wiosna oraz późna jesień.

2. Im mniejsze i młodsze rośliny, tym lepiej się przyjmują i szybciej podejmują wzrost.

3. Ważne jest aby po wykopaniu sadzonki przebywały jak najkrócej z odkrytymi korzeniami. Jeśli nie mamy czasu posadzić ich zaraz po przywiezieniu do domu zadołujmy je.W tym celu wykopujemy płytki rów, układamy rośliny pod skosem i przysypujemy ich korzenie grubą warstwą ziemi.

4. W przypadku sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym, korzenie powinny być luźno i swobodnie ułożone w ziemi. Nie mogą być skręcone ani podwinięte .

5. Jeśli jesień jest sucha, sadzonki dodatkowo podlewamy co zwiększy szansę, że korzenie trochę się rozrosną i rośliny będą miały lepszy start na wiosnę.

6. Po posadzeniu ubijamy ziemię wokół rośliny zostawiając lekkie zagłębienie wokół łodygi. Pozwoli to zatrzymywać wodę po podlaniu i ułatwi dostęp rośliny do wody. « powrót

Polecamy drzewa i krzewy rodzime!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.